Podczas rozruchu silnika możesz przekonać się o tym, że producent stosuje w aucie szereg kontrolek. Po przekręceniu klucza w stacyjce pojawia się bowiem tzw. choinka. Czy jednak kontrolki w aucie są aż tak konieczne, czy aż tak kluczowe? To postanowiliśmy sprawdzić w dzisiejszym materiale. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o lampkach informacyjnych i ostrzegawczych oraz jak odczytywać sygnały wysyłane Ci przez Twój samochód.
Jaką funkcję pełnią kontrolki w aucie?
Już mniej więcej w latach 80. XX wieku w silnikach stosowanych w samochodach osobowych zaczęła pojawiać się elektronika. Jej zadanie od początku było identyczne. Chodziło o zwiększenie efektywności pracy motoru. Komputer pozwalał na precyzyjniejsze sterowanie i kontrolowanie procesów zachodzących wewnątrz silnika. Skutkiem była wyższa moc, lepsze osiągi czy niższe spalanie. Tyle że elektronika przyniosła przy okazji jeszcze jedną korzyść. Chodzi o moduły diagnostyczne, których sygnały odbierają właśnie kontrolki samochodowe.
W skrócie, samochody dokonują autodiagnostyki. W sytuacji, w której komputer wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość w pracy silnika czy układu elektrycznego, może Cię o tym poinformować. Po prostu zaświeci odpowiednią lampkę. A to nadal nie koniec. Bo zdarza się, że kontrolki w aucie nie tyle ostrzegają przed awarią, co informują o uruchomieniu jakiejś konkretnej funkcji w pojeździe. Dokładnie taką rolę ma przypisana chociażby zielona lampka pojawiająca się na tablicy zegarów po uruchomieniu świateł mijania i niebieska oznaczająca światła drogowe.
Co oznacza dana kontrolka w samochodzie? To pytanie, które z pewnością w tym punkcie sobie zadajesz. Aby poznać na nie odpowiedź, najpierw musisz zrozumieć typologię kolorów stosowaną przez producentów. Należy wiedzieć, że są kontrolki, których pojawienie się nie stanie się dla Ciebie przesadnie ważną okolicznością, a są takie, po których zaświeceniu powinieneś natychmiast przerwać jazdę.
Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Liczą się kolory!
Podstawą do rozstrzygnięcia oznaczenia kontrolek są ich kolory. Bo to kolor kontrolki świadczy o tym, jaki charakter ma komunikat przekazywany Ci przez samochód.
- Kontrolki czerwone są kontrolkami ostrzegawczymi. Mówią o występującej w pojeździe awarii, która raczej dyskwalifikuje go z dalszej jazdy.
- Kontrolki pomarańczowe lub też czasami żółte mają charakter informacyjno-ostrzegawczy. Czasami informują o uruchomieniu lub dezaktywacji funkcji w pojeździe (np. wyłączeniu ESP), a czasami mogą wskazywać na usterkę, która wymaga dalszej diagnostyki (np. kontrolka niskiego ciśnienia powietrza w kołach).
- Kontrolki zielone to kontrolki informacyjne. Ich przeznaczenie jest proste. Mają informować o włączeniu danej funkcji w pojeździe. Ich obecność nie wpływa w żaden sposób na zdolność pojazdu do dalszej jazdy.
Czasami bywa tak, że producenci rozszerzają spektrum kolorystyczne wykorzystywane do tworzenia sygnałów pojawiających się na tablicy zegarów. Właśnie dlatego pojawiają się np. niebieskie kontrolki w aucie. Co oznaczają? To zależy. Niebieska lampka z symbolem reflektora mówi o uruchomieniu świateł drogowych. Jest znakiem uniwersalnym dla różnych marek i modeli. Tego samego nie da się jednak powiedzieć o niebieskiej lampce w kształcie termometru. Mówi o jeździe z niedogrzanym silnikiem. Pojawia się w samochodach, które nie mają wskaźnika temperatury silnika.